Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najswobodniejszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Unii Europejskiej, Donald Trump przegra zgodnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… nagrodom w istocie młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to doświadczenia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, jest więc „układ mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich spotkania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najważniejszym nacisku – szokujące dla świata – wtedy te nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem kluczowym będzie główna zmiana status quo. Rok ten pewnie stanowić jak wielkie wahadło, wychylające się w zakresie przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki finansowej i finansowej, a ponadto – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki świadczyło to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do robienia polityki potrafiło toż świadczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich wartość w dziale wydatków połączonych z bazą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w istocie młodej oraz czarnej siły
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych w kontrakcie z brakiem zwrotu z inwestycji w współczesnym rynku, wezmą z nadziei i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w domowych krajach. Zbiegnie się więc w porządku z drugą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie więc zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich wielkości i dążenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze wartości spowodują, że cena ropy Brent wróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to poważnym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, ale też dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na produkt zbyt dużego szumu medialnego i złych zwrotów z inwestycji. Natomiast w wartość kolejnych zobowiązań w dziale polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po pierwsze jako najszybszy na świecie dostawca dawanego w pojazdach palladu, a w 2019 r. odnotowującego same z najpiękniejszych produktów na placach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w sumy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na granica eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w wyniku zwiększonego popytu oraz szerszych opłat oraz także gdy w przypadku Rosnieftu ceny jego działalności wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) zdecydowanie w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie tylko w Stanach Zjednoczonych, a także na całym świecie wpisano na targ biliony USD w istoty kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze wyższych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z opinii na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a braki w Stanach Zjednoczonych są ładne i wciąż rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w środek przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektyw na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace a wartości zaczną szybko rosnąć w wartość, jak projekty będą docierać do gospodarki, gdy na ironię z początku niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmiany koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jak w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na poziomy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z poważnym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z ważnym otoczeniem gospodarczym i ekonomicznym, charakteryzującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co także dużo obniży stopę zwrotu z pieniądza innego banków – oraz konkurencją ze części przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch natomiast na wstępie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy czas może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia zaangażowań oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę fizyczną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niedługim okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, a do końca roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Od obecnego sezonu na sektor ten oddziaływały negatywnie dwie znaczące siły. Ważną z nich istniał wzrost produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i duże wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była miejsce istna amerykańska rewolucja w zakresie produkcji ropy z łupków, w końca której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był będący kapitał delikatny i powszechny stojący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na moc odnawialną. W efekcie niższych wartości oraz wychodzenia przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – a będzie więc równocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo złą reklamą była zapowiedź rządu Republiki Południowej Afryki pod koniec ostatniego roku, że w kontrakcie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw trendu w wszelkim świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego okresu z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ciągu ostatnich paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w ostatnim poziomie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM może stanowić jedyną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie stanowi w kształcie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą również a nowe gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą dużo zróżnicowane z lat. RPA chodzi w zakresie bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we całych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i spowoduje wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w wartość wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dołączą do ustalenia w sprawie co kilka tymczasowego zawieszenia stoi w układzie taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Jednak już na wstępie 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a wraz nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, a jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stanach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „etycznego i wolnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości dodanej w wysokości 25 proc. na wszelkie przychody brutto na targu amerykańskim generowane z pracy zagranicznej. Uczyni to mocne protesty ze części partnerów handlowych, bowiem będą aktualne w sztuce stare taryfy w następnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przenieść swoją produkcję do Czyń Zjednoczonych w planie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i praktyczna zmiana stanowiska w wartość oddziaływań na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do zastosowania istotnego bodźca fiskalnego i otwartego umocnienia SEK. Jak często zajmowałoby to pomieszczenie w przypadku szwedzkiej polityki, podobnie gdy na wstępie lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za zdecydowanie w progresywnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji trafiła do punktu, w którym społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje wysoką plus wciąż rosnącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym jedynym wykluczając ich z wszystkiej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak zaś ich idee były silne: otwartość i równość dla wszystkich oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, a wszystkie rodzaje wymagają istnieć modyfikowalne w przypadku zmiany okoliczności, aby mogły dalej być. Pozostałe kraje skandynawskie będą powiadamiać o „warunkach występujących w Szwecji” jako o zagrożeniu, a nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, a ze powodu na bliski status małej, otwartej gospodarki, będzie mocno podatna na całe spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, jak również gospodarczego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stanach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, podobnie jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest niemodny i biały, czyli przylega do większości demograficznej, która przechodzi w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc głowy w wieku 20-40 lat, jakie są znacznie dużo liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w jeszcze wyższym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a ponadto obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump pełni funkcję piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi obracają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do określonego stopnia przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sytuacji cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od momentu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły imponujące sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo sprzedaje się stanowić w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, budując się na zlecane przez Węgry – a w naturze premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup funkcjonujących na sprawę praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że świat ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To ciężkie do jedzenia status quo, a obie części będą miały trudności z wejściem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie powoli procedowana w stylu UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma ważną zmianę retoryki, która zbiega się w porządku z transferami z UE, ale zaniknie w ciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na wartości, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą ponownie planować swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i spowoduje spadek wartości dolara o 30 proc. w układzie do dobra. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i chęciom związanym z żyjącymi zagrożeniami ze części Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i opiece nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą wartość finansową na świecie. Projektem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w istocie prowadzenia całego handlu w współczesnym regionie wyłącznie w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze powodu na rosnące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej ilości światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ materiałów na budowanie swojego podwójnego deficytu. W ciągu zaledwie paru miesięcy USD podzieje na wartości 20 proc. w układzie do ADR i 30 proc. w układzie do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *